Salı, Haziran 15, 2021
Ana Sayfa Global IATA’da yönetimde görev değişimi

IATA’da yönetimde görev değişimi

Eylül 2016’dan bu yana IATA’da Genel Müdür ve CEO olarak görev yapan Alexandre de Juniac 31 Mart 2021 tarihinde koltuğundan ayrılacak. De Juniac’ın yerine British Airways’in de bağlı olduğu International Airlines Group (IAG) CEO’luğunu yeni bırakan Willie Walsh geliyor.

Walsh, IATA Yönetim Kurulu tarafından, 24 Kasım 2020’deki 76. IATA Yıllık Genel Toplantısı’nda (AGM), 1 Nisan 2021’den itibaren IATA’nın sekizinci genel direktörü olacak şekilde atanması tavsiye edilecek.

De Juniac konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bu kararı hafife almadım. IATA’nın başkanı olarak küresel hava taşımacılığı endüstrisine -benim özgürlük işi dediğim- hizmet etmek bir ömür boyu ayrıcalıktı. Son yıllarda IATA, küresel havayolu endüstrisinin sesi olarak alaka düzeyini stratejik olarak artırdı. Bu, Covid-19 krizinde açıkça görüldü. IATA, pandeminin ortasında sistematik kalkış öncesi testlerle hava bağlantısını yeniden kurma rotasını belirledi. Kritik aşı dağıtım ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlıklara başladık. Buna paralel olarak, krizden kurtulmak için IATA’yı yeniden yapılandırdık. Ve işi bitirmeye kararlı, motive olmuş bir ekibimiz var. Endüstrinin toparlanması için yapı taşları yerinde. Şimdi uzun iyileşme süreci için IATA’nın liderliğini devretmenin doğru zamanı” dedi.

Alexandre de Juniac, IATA’ya başkan olmadan önce Air France-KLM’in CEO’su olarak görev yapıyordu.

Yeni başkan Pegasus’ta kaptan pilotluk yaptı

De Juniac’ın yerine gelecek olan Willie Walsh ise aynı zamanda havayolu pilotu. Tolga Özbek’in aktardığına göre, Walsh, Aer Lingus’un ortaklığı ile kurulan Pegasus Havayolları’nda ilk bir aylık dönemde kaptan pilot olarak görev yapmıştı.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

SON YAZILAR