Pazar, Haziran 13, 2021
Ana Sayfa Global Havacılıkta 500 milyon Euroluk birleşme

Havacılıkta 500 milyon Euroluk birleşme

İngiliz havayolu şirketi British Airways’in ana ortağı International Airlines Group (IAG), Air Europa’yı 500 milyon euro karşılığında satın alıyor. IAG, Kasım 2019’da İspanyol şirket için 1 milyar euro ödemeyi kabul etmişti.

İngiliz havayolu şirketi British Airways’in ana ortağı IAG, Air Europa’yı 500 milyon euro karşılığında satın almak konusunda anlaştı. Ancak ödemenin corona virüs salgını nedeniyle 2026 yılına ertelenmesi gerekiyor.

FİYATI YARIYA İNDİRDİ

IAG, Kasım 2019’da Air Europa’yı 1 milyar euro karşılığında satın almayı kabul etmişti. Ancak, Covid-19 salgınının neden olduğu ekonomik gerileme nedeniyle, British Airways’in ana şirketi IAG, fiyatı düşürmek için baskı yaptı.

Yeni anlaşma, Devlet Sanayi Katılımları Kurumu (SEPI) tarafından sağlanan kredilerle ilgili şartlara bağlı olarak Iberia ile SEPI arasında tatmin edici bir müzakereye bağlı olacak.

International Airline Group CEO’su Luis Gallego yaptığı açıklamada, “Anlaşma ile, pandeminin sona ermesinin ardından hava yolculuğunda beklenen toparlanmayla birlikte önemli bir sinerjinin gerçekleşeceğine inanıyorum. O zamana kadar ödemeyi erteleme konusunda anlaşmaya vardığımız için mutluyum” dedi.

Açıklamada, anlaşmanın tamamlanmasının 2021’in ikinci yarısında gerçekleşmesinin beklendiği ve devralmanın Avrupa Komisyonu’nun onayına tabi olacağı belirtildi.

IAG grup, halihazırda Iberia ve Vueling havayolları ile İspanyol havayolu pazarının önemli bir bölümünü elinde bulunduruyor. Air Europa’nın satın alınması IAG’nin İspanya’daki ağını daha da genişletecek.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

SON YAZILAR