Pazar, Haziran 13, 2021
Ana Sayfa Gündem All Nippon Helicopter’in H160’i ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

All Nippon Helicopter’in H160’i ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

All Nippon Helicopter’inin (ANH) H160 modeli, 95 dakikalık ilk test uçuşunu Marseille Provence Havaalanı’nda gerçekleştirdi. İlk olarak gerçekleştirilen bu başarılı uçuş, helikopterin Japonya’da hizmete girmesinin önünü açıyor.

ANH, Japonya’daki TV istasyonları için elektronik haber toplama amaçlı altı AS365 ve beş H135’ten oluşan bir helikopter filosu kuruyor. İlk test uçuşu gerçekleştirilen H160 modeli helikopter de AS365’lerden birinin yerini alacak.

ANH Başkanı Jun Yanagawa, “Japonya’nın ilk H160’ının ilk başarılı uçuşunu görmekten çok memnunuz ve bu yeni nesil helikopterin ülke çapındaki misyonlarımızda önemli bir rol oynamasını dört gözle bekliyoruz” dedi. Otuz yıl önce AS365 helikopterinin piyasaya sürülmesinden bu yana, elektronik haber toplama pazarının gereksinimleri sürekli olarak gelişmekte olup önemli ölçüde iyileştirilmiştir. Teknoloji harikası helikopter H160 de, operasyonlarımız için tam zamanında filomuza katılmıştır.” dedi. 

H160, 2021’in başlarında Japon Sivil Havacılık Bürosu’ndan (JCAB), Temmuz 2020’de ise Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) tarafından Tip sertifikasını aldı. Helikopterin teslimatı üzerine, özel ekipman kurulumu ve özelleştirme Airbus Helicopters’ın Kobe tesisinde hizmete girmeden önce gerçekleştirilecek.

“Filosunu yenileyen ANH’yi Japonya’nın ilk H160’sini deneyen müşterimiz olarak görmekten onur duyuyoruz. Bu ilk başarılı test uçuşu, sektör için, içinde olduğumuz ve daha önce hiç yaşamadığımız bu dönemde çok anlamlı. Müşterimize ve ilgili ekiplere bu başarıya azami gayret gösterdikleri için teşekkür ederiz. Japonya’daki Airbus Helicopters Genel Müdürü Guillaume Leprince, ANH’ye her zaman desteğimizi göstermeye ve sorunsuz bir teslimat sağlamaya devam edeceğiz.” dedi.

Japonya’nın elektronik haber toplama pazarı, bugün bu tür görevler için ayrılmış 87 helikopterin bulunduğu olgun bir pazar. Bu helikopterlerin yüzde 70’e yakını Airbus tarafından üretilen ve operatörler tarafından yaygın olarak kullanılan H125, AS365, H135 ve H155 platformlarından oluşuyor. Helionix’in tahakkuk eden pilot yardımından gelen ek güvenlik özellikleriyle donatılmış H160’ın yakında piyasaya sürülmesiyle, bu helikopter operatöre ek bir güç getirecek.

Açık deniz taşımacılığı, acil tıbbi hizmetler, özel ve ticari havacılık ve kamu hizmetleri gibi çok çeşitli görevleri yerine getirebilecek çok amaçlı bir helikopter olarak tasarlanan H160, Airbus’ın en son teknolojik yenilikleri ile entegre ediliyor. Helikopter, ses azaltıcı Blue Edge bıçakları ve hem yolculara hem de pilotlara fayda sağlayan mükemmel dış görüş sayesinde yolculara üstün konfor sağlıyor.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

SON YAZILAR