Pazar, Haziran 13, 2021
Ana Sayfa Uncategorized Airbus'ın yeni teknolojisi çığır açıyor

Airbus’ın yeni teknolojisi çığır açıyor

Fraunhofer Institute for Manufacturing Technology and Advanced Materials IFAM (Dresden, Almanya), Boston Üniversitesi (Massachusetts, ABD) bilim adamları ile Airbus Savunma ve Uzay (Friedrichshafen, Almanya) liderliğindeki uluslararası bir ekip ) ve Abengoa Innovación (Sevilla, İspanya), Airbus tarafından icat edilen ROXY (Regolith’den OXYgen’e ve Metals Dönüşümü) adlı süreç ile simüle edilmiş ay tozundan (regolit) oksijen ve metal üretimini başarılı bir şekilde göstermiştir. Airbus, ROXY’nin insan uzay araştırmalarında devrim yaratabileceğine inanıyor.

İki yıllık geliştirmeden sonra, atılım geçen ay Fraunhofer IFAM’da bir dizi laboratuvar testi sırasında gerçekleşti. Oksijen, temsili ay tozu örneğinden çıkarıldı. Bu küçük bir ilk adımdır, ancak operasyonel bir sisteme giden yol artık açıktır. Oksijen, tüm insan uzay faaliyetleri için vazgeçilmezdir ve doğrudan Ay tozunu kullanan bu yeni ROXY üretim yöntemi, ay yüzeyindeki insan faaliyetlerinde devrim yaratabilir.

Ay’da uzun süreli yaşamı bir adım daha yaklaştırıyor

Airbus Uzay Sistemleri Başkanı Jean-Marc Nasr, “Bu atılım ileriye doğru büyük bir sıçrama – bizi Ay’da uzun süreli yaşamı sürdürebilmenin kutsal kasesine bir adım daha yaklaştırıyor. ROXY, endüstri ve dünyanın önde gelen bilim adamları arasındaki işbirliğinin gelecekteki keşiflerin sınırlarını zorlamaya devam edecek büyük somut faydalar sağlayabileceğinin kanıtı.”  dedi.ROXY, küçük, basit, kompakt ve uygun maliyetli bir regolit-oksijen ve metal dönüştürme tesisinin tasarımına olanak tanır ve bu nedenle, gelecekteki çok çeşitli keşif görevlerini desteklemek için idealdir. ROXY reaktörünün kendisi haricinde, Dünya’dan ek malzeme veya sarf malzemesi gerektirmeyen bu, geniş bir ürün yelpazesi “Made on the Moon” üretmek için ek katman üretimini kullanan entegre bir değer zincirinin kalbi olabilir. Bunlar metalleri, alaşımları ve oksijeni içerebilir. Ay buzu ile birleştiğinde ROXY metal tozundan roket yakıtı üretmek bile mümkün olacaktır.

BM sürdürülebilirlik hedeflerine önemli bir katkı sağlayabilir

ROXY, Dünya’da metal üretiminden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını büyük ölçüde azaltmak için yeni bir yol açıyor. Mevcut teknolojilerle küresel metal üretimi ciddi çevresel etkilere neden olur. Çelik üretimi, toplam küresel CO2 emisyonlarının yaklaşık yüzde 5’ini oluşturmaktadır. Çevreye zararlı perflorokarbonların (PFC’ler) önemli miktarlarını yayan işlemlerle birçok metal elde edilir. ROXY temelde emisyonsuz bir süreç olduğundan, bu çevresel etkiler azaltılabilir ve BM sürdürülebilirlik hedeflerine önemli bir katkı sağlayabilir – uzay teknolojilerinin Dünya’daki yaşamı nasıl iyileştirebileceğine dair bir başka örnek.

 @AirbusSpace @Abengoa @FraunhoferIFAM @BU_Tweets #SpaceMatters #Innovation #Moon

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

SON YAZILAR