Pazar, Haziran 13, 2021
Ana Sayfa Diğer Airbus NASA'ya 2 Helikopter Teslim Etti

Airbus NASA’ya 2 Helikopter Teslim Etti

Airbus, Columbus, Mississippi’deki Airbus Helicopters, Inc. üretim ve tamamlama tesisinden Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne (NASA) iki yeni H135 helikopterin teslimatı ile uzay keşiflerinin geleceğini destekleyen ürün portföyünü genişletmeye devam ediyor.

Önümüzdeki yılın başlarında teslim edilmesi planlanan üçüncü H135’le birlikte helikopterler, NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde konuşlandırılacak ve roket fırlatmalarında hava güvenliği, acil tıbbi hizmetler, araştırma ve nitelikli yolcu taşımacılığı dahil olmak üzere çeşitli görevler için kullanılacak.

NASA Kennedy Uzay Merkezi Uçuş Operasyonları Şefi David Ramsey, “Airbus helikopterlerini filomuzda görmekten dolayı çok memnunuz. NASA, eskiyen helikopter filosunu yenilemeye çalışırken, performansı, yetenekleri ve ihtiyaçlarımızı karşılama becerisi nedeniyle H135’i seçti. Önümüzdeki yıllarda, bu helikopterler sadece Kennedy Uzay Merkezi’nde güvenlik ve rutin görevleri desteklemekle kalmayacak, aynı zamanda astronotlarımızı ve mürettebatı Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ), Ay’a ve ötesine önemli görevler başlatırken destekleyecek” dedi.

Ekim ayında, H135’lerden biri, SpaceX’in UUİ’ye 6 aylık keşif gezisine çıkacak Crew Dragon üyelerinin 39A’daki tarihi fırlatma rampasına kadar götürecek. Helikopterler ayrıca, 2024 yılına kadar insanlı Ay seyahati programı olan Artemis projesinin hazırlık ve yürütme çalışmalarını da destekleyecek.

Airbus Helicopters Kuzey Amerika Başkanı Romain Trapp, “NASA ile çalışmak, çocukluğumuzdan beri çoğumuzun -ben de dahil olmak üzere- hayalini kurduğumuz bir şey ve yeni H135’leri tam olarak desteklemeye hazırız. NASA’nın bilim ve havacılık teknolojisindeki kritik ilerlemeleri gerçekleştirmesine yardımcı olacak bir helikopter üretmek gerçekten bir onur ve ayrıcalıktır” dedi.

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

SON YAZILAR