Salı, Haziran 15, 2021
Ana Sayfa Havayolları 7 Havayolu Şirketine Kredi Kanalları Kapatıldı

7 Havayolu Şirketine Kredi Kanalları Kapatıldı

ABD Hazine Bakanlığı, yedi havayolu şirketine kredi kanallarını kapattı ve sektörle beraber Kongre’nin teşvik paketini uzatması ve bu hafta yaşanabilecek büyük işten çıkarmaları engellemesi için çağrıda bulundu.

Havayolu şirketleri, pandemi ve kısıtlamalar nedeniyle düşen seyahat talebinin yarattığı sıkıntılarla mücadele etmeye devam ediyor. Mart ayında yaşanan “Cares Act” kapsamında ABD’li havayollarının en büyük iki finansal kaynağından biri aldıkları bu kredilerdi… Havayolları aynı zamanda yaz boyunca çalışanlarına yaptığı ödemelere devam edebilmek için 25 milyar dolar almışlardı.

Perşembe günü istihdam koruma programı çerçevesinde verilen yardımların sona ermesiyle, hava yolları 30 binden fazla çalışanın işine son vereceklerini belirttiler. Yapılacak bu kesintilerin büyük bir kısmının ise American Airlines ve United Airlines’dan geleceği düşünülüyor.

Hazine Bakanlığı dün yaptığı açıklamada United Airlines, American Airlines, Alaska Airlines, Frontier Airlines, JetBlue Airways, Hawaiian Airlines ve SkyWest Airlines’a verdiği kredileri kapattığını belirtti. Bu şirketler, pandemi sürecinde, Delta Airlines ve Southwest Airlines’ın paylarından vazgeçmesiyle planlanandan daha fazla para aldılar.

Havayolları ve sendikalar, paketin altı ay daha uzatılarak işten çıkarmaların ertelenmesi için büyük çapta bir lobicilik faaliyetinin son saatlerindeler.

Kaynak: Bloomberg HT

YORUMLARINIZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

En Çok Okunanlar

SON YAZILAR